İçerik Yükleniyor... Lütfen Bekleyiniz

Pendik

Pendik; uluslararası havalimanı, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezlerinden biri ve İstanbul’un üçüncü büyük marinasıyla Türkiye’nin önemli ilçelerinden biri olarak öne çıkıyor. Tarihi çarşısı, alışveriş merkezleri, uluslararası festivalleri, eğlence mekânları, donanımlı kültür ve spor merkezleri, 5 yıldızlı otelleri ve modern yaşam alanlarıyla Pendik, yaşanabilir kentler arasında ilk sıralarda yer alıyor.Doğal güzellikleri, cıvıl cıvıl parkları, yemyeşil ormanları ve açık spor sahalarıyla Pendik, İstanbul’a gelen turistler için de çekim merkezi. İlçe halkının konukseverliğiyle beraber Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmak, Doğa Bilim Müzesi ve Aydos Kalesi gibi tarihi ve turistik yerleri gezmek için Pendik, ideal bir ortam sunuyor. Doğa yürüyüşleri, bisiklet ve jip safarileri, ralli ve yelken yarışları ve daha birçok doğa sporuna da ev sahipliği yapan Pendik, aksiyon sporları tutkunlarına eşsiz fırsatlar sunuyor.

 

KONUM 

Anadolu’nun İstanbul’a giriş kapısı niteliğindeki Pendik; doğuda Tuzla; kuzeyde Şile ve Çekmeköy; batıda Sancaktepe, Sultanbeyli ve Kartal; güneyde Marmara Denizi ve Adalar’a komşudur. İstanbul'un en yüksek tepesi olan Aydos’la sınır olan Pendik, İstanbul'un en büyük su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı’nın bir kısmını ilçe sınırları içerisinde barındırıyor.

 

İKLİM

Pendik’te Marmara İklimi etkileri görülür. Kış aylarında Balkanlar’ın soğuk havası ile Karadeniz’in yağışlı havası etkisini gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçer. Pendik’in yıllık ortalama nem oranı %73, sıcaklığı ise 15° C. İlçeye yılda metrekareye ortalama 636 kilogram yağış düşmekle birlikte hâkim rüzgârlar Poyraz ve Lodos’tur.

   

 

NÜFUS

Geçmişten günümüze farklı dönemlerde aldığı göçlerle Pendik’in bugünkü demografik yapısı ortaya çıkmıştır. 1924 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesiyle Preveze, Drama ve Yanya gibi kentlerden; 1930’lu yıllarda Anadolu’dan; 1960 itibarıyla hem Anadolu hem Almanya hem de Balkan ülkelerinden göçler alan Pendik’in nüfusu, 1990’lara varıldığında 235 bine ulaşmıştır. TÜİK kayıtlarına göre ilçenin bugünkü nüfusu 741 bin 895'dir.

   

 

EKONOMİK YAPI

Kamu kurumları ve özel sektörün attığı cesur adımlarla yapılan yatırımlar, Pendik’in ekonomisini daha da güçlendiriyor. Ticaret hacmi giderek artan Pendik; besin, dokuma, makine-kimya, orman ve maden endüstrileri ile taşa toprağa dayalı endüstride ihracatta isim yapmış büyük şirketleriyle Türkiye’nin ileri kentleri arasında yer alıyor. Yine tarımda modern teknik ve yöntemlerin uygulandığı Pendik’te, ilçe halkının ihtiyaç duyduğu tüm sebze ve meyveler yetiştirilebiliyor. Büyükbaş hayvancılıktan kümes hayvancılığına, balıkçılıktan arıcılığa kadar hayvansal üretimde Pendik, İstanbul ilçeleri arasında üst sıralarda yer alıyor.

  

EĞİTİM

Genç nüfusu oldukça yüksek olan kentte 134 bin öğrenci eğitim görüyor. Pendik’te 259 eğitim kurumu ve 4.124 derslik bulunuyor. Depreme dayanıklı, tam donanımlı modern eğitim binalarının yer aldığı kentte eğitimde kalite standartları her geçen gün yükseliyor. 7.644 öğretmenin görev aldığı ilçede genel ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 28’dir.

  

 

SAĞLIK

Uygulamalı tıp eğitiminde öncü kurumların yer aldığı Pendik’te sağlık hizmetlerinde en ileri teknoloji kullanılarak tanı ve tedavi yöntemleri uygulanıyor. Alanında uzman akademisyenlerin de yer aldığı kamu hastaneleri ve rehabilitasyon merkezlerinde yüksek kalitede güvenilir sağlık hizmetleri sunuluyor. Sağlıklı yaşam konusunda vatandaşları bilgilendirmek için akademisyen ve uzman hekimler eşliğinde sağlık seminerleri de düzenleniyor.

 

 

SPOR

Motor sporlarından yelkene, yamaç paraşütünden masa tenisine, yüzmeden basketbola, halterden jimnastiğe onlarca spor dalında ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen etkinliklerle Pendik, adından sıkça söz ettiriyor. İlçede düzenlenen bu etkinliklere yurtiçi ve yurtdışından binlerce sporsever katılıyor. Yine kentin farklı noktalarında inşa edilen tam donanımlı spor kompleksleri, açık ve kapalı spor sahalarında çeşitli branşlarda spor kursları düzenleniyor.

 

 

KÜLTÜR SANAT

Kültür sanatta marka şehir olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Pendik hem ulusal hem de uluslararası düzeyde düzenlenen etkinliklerle yurtiçi ve yurtdışından sanatseverlerin ilgisini çekiyor. Sinema gösterimlerinden tiyatro gösterilerine, sohbet programlarından konserlere, anma programlarından sergilere, festivallerden okuma kampanyalarına kadar onlarca etkinlik kentin farklı noktalarından düzenlenmeye devam ediliyor. Yine kentin farklı noktalarında inşa edilen modern kültür merkezlerinde çeşitli branşlarda kültür sanat kursları düzenleniyor.

 

 

ULAŞIM

Pendik, uluslararası kara, hava ve deniz yoluyla Türkiye’de üçü bir arada ulaşım olanakları bulunan nadir kentlerden biri olarak göze çarpıyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, şehrin merkezine 12 kilometre mesafedeyken deniz yolu terminalinin merkeze uzaklığı yalnızca 100 metredir. İstanbul Anadolu Yakasında Yüksek Hızlı Tren İstasyonunun merkezi konumunda olan Pendik’in bu hat sayesinden doğrudan Ankara ve Konya’yla bağlantısı sağlanmış oluyor. Yine Pendik, Kadıköy-Pendik Metrosuyla hem Metrobüs hem de Marmaray’la Avrupa Yakasına entegre edilmiş oluyor.

 

Ulaşım için ayrıntılı bilgiye aşağıda linki verilen sitelerden ulaşabilirsiniz.

İETT Hatları: iett.gov.tr

İBB Trafik Kontrol Merkezi: tkm.ibb.gov.tr

Minibüs Hatları: Pendik Birleşik Minibüsçüler Derneği

TC Devlet Demiryolları: tcdd.gov.tr

İstanbul Deniz Otobüsleri: ido.com.tr

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı : sgairport.com

Metro Hatları: istanbulunmetrosu.com 

04 Mart 2022
İçeriği Paylaş

İçeriği Paylaş

Kapat